Інститути спільного інвестування
В Україні інвестиційні фонди називаються Інститути спільного інвестування (ІСІ). ІСІ - це інвестиційний фонд, який здійснює діяльність щодо спільного інвестування - залучення грошових коштів інвесторів з метою отримання прибутку від вкладення їх у цінні папери інших емітентів, корпоративні права та нерухомість. Юридично активи ІСІ повинні контролюватися компанією з управління активами (КУА). Діяльність ІСІ регулюється Законом України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)».
За формою організації
- Пайовий інвестиційний фонд (ПІФ) - це інвестиційний фонд, активи якого належать інвесторам на правах спільної часткової власності та перебувають в управлінні компанії з управління активами (КУА) і обліковуються окремо від результатів її господарської діяльності.
- Корпоративні інвестиційні фонди (КІФ) - це інститут спільного інвестування, який створюється у формі публічного акціонерного товариства і здійснює діяльність виключно із спільного інвестування.
- Венчурний інвестиційний фонд - це корпоративний або пайовий недиверсифікований інвестиційний фонд, активи якого більш ніж на 50% складаються з корпоративних прав та цінних паперів, які не котируються на фондових біржах, здійснює виключно приватне розміщення емітованих ним цінних паперів і здійснює досить ризиковану інвестиційну стратегію, зокрема, інвестиції в інноваційні проекти.
Щодо порядку здійснення діяльності
- Відкриті - якщо фонд або його КУА беруть на себе зобов'язання в будь-який час здійснювати викуп на вимогу інвестора цінних паперів, емітованих цим фондом (або його компанією з управління активами); відкритий інвестиційний фонд створюється на невизначений час і здійснює викуп своїх інвестиційних сертифікатів у строки, встановлені установчими документами фонду.
- Закриті - якщо фонд або його КУА не беруть на себе зобов'язання щодо викупу цінних паперів, емітованих цим ІСІ (або його компанією з управління активами) до моменту припинення цього фонду. закритий інвестиційний фонд створюється на певний час і здійснює викуп своїх інвестиційних сертифікатів після закінчення строку своєї діяльності.
- Інтервальні - якщо фонд або його КУА беруть на себе зобов'язання здійснювати викуп на вимогу інвестора цінних паперів, емітованих цим ІСІ (або його компанією з управління активами) протягом обумовленого у проспекті емісії строку, але не рідше одного разу на рік.
За період діяльності
- Терміновий - створюється на певний строк, зазначений у проспекті емісії цінних паперів цього ІСІ, після закінчення якого зазначений ІСІ припиняє свою діяльність;
- Безстроковий - створюється на невизначений час.
ІСІ закритого типу може бути лише строковим.
структурі активів
- Диверсифіковані - інвестиційні фонди, структура активів яких відповідає спеціальним вимогам законодавства, спрямованих на зменшення ризику вкладників, зокрема, не більше 5% активів у цінні папери одного емітента;
- Недиверсифіковані - інвестиційні фонди, структура активів яких не відповідає спеціальним вимогам. Відсутність обмежень, встановлених вимогами, дає можливість здійснювати гнучке управління активами.
- Спеціалізовані - інвестує активи виключно у визначені Законом №5080-VI активи. До спеціалізованих інститутів спільного інвестування належать інвестиційні фонди таких класів: 1) фонди грошового ринку; 2) фонди державних цінних паперів; 3) фонди облігацій; 4) фонди акцій; 5) індексні фонди; 6) фонди банківських металів.
- Кваліфікаційні - інвестують активи виключно в один із кваліфікаційних класів активів та кошти, а також не має будь-яких вимог до структури активів. До кваліфікаційних належать класи активів: 1) об'єднаний клас цінних паперів; 2) клас нерухомості; 3) клас рентних активів; 4) клас кредитних активів; 5) клас біржових товарних активів; 6) інші класи активів, Комісія може запроваджувати і відносити до кваліфікаційних.
Відкриті та інтервальні ІСІ-можуть бути диверсифікованими, спеціалізованими, кваліфікаційними.
Фізичні особи не можуть бути учасникам венчурних КІФ та ПІФ, а також, недиверсифікованих ПІФ.